Skip to main content


Sentencing Policy Study Committee




Members:
  Rep. Linda Lawson, Chairperson
  Rep. Vernon Smith
  Rep. Ralph Foley
  Rep. Bruce Borders
  Sen. Brent Steele
  Sen. Richard Bray
  Sen. Lindel Hume
  Sen. Glenn Howard
  Ed G. Buss
  Steve Johnson
  Hon. Randall T. Shepard
  Larry Landis
  Neil Moore
  R. Todd McCormack
  Sheila Hudson
  Hon. Frances Gull
  Hon. James Humphrey
  Hon. Roger Duvall
  Hon. Lynn Murray
  Dr. Stephen Ross

Staff:
  Jessica Orr-Norris, Office of the Governor and Criminal Justice Institute
  K.C. Norwalk, Attorney for the Committee
  Andrew Hedges, Attorney for the Committee
  Mark Goodpaster, Fiscal Analyst for the Committee

Authority: HEA 1386-2007

Expiration: December 31, 2010
































Notices and Agendas:
8/7/2008
8/12/2008
9/10/2008
10/8/2008
10/23/2008


Minutes:
8/12/2008
9/10/2008


Reports:


Preliminary Drafts: